Фармонга кўра, 2026 йил 1 сентябрдан давлат харидлари махсус ахборот порталида харид қилиш тартиб-таомиллари иштирокчисининг фаолиятини идоралараро ахборот алмашинуви орқали автоматик тарзда баҳолаш имконини берувчи электрон-скоринг тизими ишга туширилади.
✔️ Бунда электрон-скоринг тизими воситасида иштирокчиларнинг давлат харидларидаги “юқори”, “ўрта”, “паст” ва “энг паст” ишончлилик даражалари берилади.
Юқоридагилар асосида қуйидаги рағбатлантириш чоралари кўрилади:
► “юқори” ишончлилик даражасига эга иштирокчилар учун закалат тўлаш талаб этилмайди;
► энг яхши таклифларни танлаш ва тендер савдоларида иштирокчилар томонидан тақдим этилган таклифларга ишончлилик даражасига мутаносиб равишда қўшимча балл берилади;
► давлат харидлари соҳасида “энг фаол тадбиркор” танловида давлат харидларидаги ишончлилик даражаси “юқори” бўлган давлат харидлари иштирокчиларининг номзодлари қўллаб-қувватланади.
⛔️ Шунингдек, авлат харидларидаги ишончлилик даражаси “паст” ва “энг паст” бўлган иштирокчиларнинг:
► харид қилиш тартиб-таомилларида иштирок этишига рухсат этиладиган давлат харидларининг юқори қийматига нисбатан меъёрлар белгиланади;

• 1247 количество просмотров
Согласно Указу, с 1 сентября 2026 года на специальном информационном портале государственных закупок будет запущена электронная система скоринга, которая позволит в автоматическом режиме посредством межведомственного информационного обмена оценивать деятельность участников процедур закупок.
✔️ При этом с помощью электронной системы скоринга участникам государственных закупок будут присваиваться уровни надёжности: «высокий», «средний», «низкий» и «самый низкий».
На основании вышеуказанного предусматриваются следующие меры стимулирования:
► для участников с «высоким» уровнем надёжности требование по внесению обеспечения (задатка) не применяется;
► при выборе наилучших предложений и проведении тендерных торгов предложениям участников начисляются дополнительные баллы, пропорционально их уровню надёжности;
► в рамках конкурса «Самый активный предприниматель» в сфере государственных закупок поддерживаются кандидаты из числа участников госзакупок с «высоким» уровнем надёжности.
⛔️ Вместе с тем, в отношении участников государственных закупок с уровнями надёжности «низкий» и «самый низкий»:
► устанавливаются нормативы, ограничивающие максимальную стоимость государственных закупок, в процедурах которых им разрешается участвовать;