Адлия вазирлиги Нотариусликка талабгорлар учун ягона танлов ўтказиш тартиби тўғрисидаги низомни давлат рўйхатидан ўтказди (рўйхат рақами 3773, 11.02.2026 й.).
Ягона танлов Адлия вазирлиги ҳузуридаги Олий малака комиссияси ҳамда Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги томонидан нотариус лавозими бўш бўлган ёки янги нотариус лавозими таъсис этилганда ўтказилади.
Ягона танлов 2 босқичда (тест синовлари ва амалий имтиҳон) ўтказилади.
Ягона танлов ўтказиш тўғрисидаги эълон “Инсон ва қонун” газетаси ва Вазирликнинг расмий веб-сайтига жойлаштирилади.
Ягона танловнинг 1-босқичи Адлия вазирлиги томонидан талабгорларнинг рўйхати Агентликка тақдим этилган кундан бошлаб 10 кундан сўнг, бироқ 15 кундан кечиктирмай ўтказилади.
Талабгорлар Агентликнинг электрон платформаси орқали давлат ва жамият бошқаруви, коррупцияга қарши курашиш, фуқаролик ҳуқуқи, нотариат ва ворислик ҳуқуқи бўйича тест синовини (40 та тест) топширади (60 дақиқа вақт ажратилади).
Тест синовида 55 баллдан юқори тўплаган талабгор муваффақиятли ўтган ҳисобланади ҳамда ягона танловнинг 2-босқичидан ўтолмаган тақдирда ҳам 1 йил давомида тест синовини қайта топшириш талаб этилмайди.
2-босқичда талабгорлар электрон платформада нотариал ҳаракатлар лойиҳаларини тайёрлаш ва муаммоли масалага (казусга) жавоб бериш (тайёрланишга 20 дақиқа вақт ажратилади) бўйича синовдан ўтади.
2-босқич натижаси бўйича тўпланган балл энг юқори баллнинг 55 фоизидан юқори бўлганда ягона танловдан ўтган ҳисобланади.

• 1319 количество просмотров
Министерством юстиции зарегистрировано Положение о порядке проведения единого конкурса для претендентов на занятие нотариальной деятельностью (регистрационный №3773 от 11.02.2026 г.).
Единый конкурс проводится Высшей квалификационной комиссией при Министерстве юстиции совместно с Агентством по оценке знаний и квалификаций в случае наличия вакантной должности нотариуса либо при учреждении новой должности нотариуса.
Единый конкурс проводится в 2 этапа (тестирование и практический экзамен).
Объявление о проведении единого конкурса размещается в газете «Инсон ва қонун» и на официальном сайте Министерства.
Первый этап конкурса проводится Министерством юстиции не ранее чем через 10 дней, но не позднее 15 дней со дня представления в Агентство списка претендентов.
Претенденты через электронную платформу Агентства проходят тестирование (40 вопросов, 60 минут) по следующим направлениям:
– государственное и общественное управление;
– противодействие коррупции;
– гражданское право;
– нотариат и наследственное право.
Претендент, набравший более 55 баллов, считается успешно прошедшим тестирование. В случае непрохождения второго этапа повторная сдача теста в течение 1 года не требуется.
На втором этапе претенденты на электронной платформе выполняют задание по подготовке проектов нотариальных действий и дают ответ по проблемной ситуации (казусу). На подготовку отводится 20 минут.
По итогам второго этапа претендент считается прошедшим конкурс, если набранный балл превышает 55% от максимального балла.