Ҳукумат қарори (65-сон, 17.02.2026 й.) билан “Илмий фаолият соҳасидаги ташкилотларни лаборатория асбоб-ускуналари, сарфлов материаллари ва бутловчи қисмлар билан таъминлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, қуйидаги масъуллар томонидан харид учун ариза амалга оширилади:
► илмий лойиҳада – лойиҳа раҳбари;
► илмий мавзуда – илмий бўлинма раҳбари ёки илмий-тадқиқот дастурида тегишли илмий мавзуга раҳбарлик қилиши белгиланган шахс;
► диссертация тадқиқотида – докторантларнинг илмий раҳбари ёки ўзаро келишилган ҳолда илмий даража ва унвонга эга бўлган докторантлар бири.
⏭️ Аризада илмий фаолият йўналишларини кўрсатган ҳолда марказлашган давлат хариди ёки мустақил равишда харид усулларидан бирини амалга ошириш кўрсатилади.
✔️ Ариза, махсус ахборот тизимида маълум бир илмий фаолият йўналишидаги тадқиқотни бажаришга масъул ташкилот раҳбари томонидан келишилгач, юборилади.
Агентлик қабул қилинган аризалар бўйича шакллантирилган буюртмаларни 10 иш куни ичида белгиланган талабларга мувофиқлигини кўриб чиқади.
Кўриб чиқиш натижалари бўйича маъқулланган аризалар махсус ахборот тизими орқали Харид комиссиясига юборилади.

• 2536 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 65 от 17.02.2026 г.) утверждено Положение «О порядке обеспечения организаций в сфере научной деятельности лабораторным оборудованием, расходными материалами и комплектующими».
Согласно Положению, заявки на закупку подаются следующими ответственными лицами:
► в рамках научного проекта — руководителем проекта;
► в рамках научной темы — руководителем научного подразделения либо лицом, назначенным руководителем соответствующей научной темы в научно-исследовательской программе;
► в рамках диссертационного исследования — научным руководителем докторанта либо, по взаимному согласованию, одним из докторантов, имеющих ученую степень и ученое звание.
⏭️ В заявке указывается направление научной деятельности, а также выбирается один из способов закупки — централизованная государственная закупка либо самостоятельная закупка.
✔️ Заявка направляется после согласования руководителем организации, ответственной за выполнение исследования по соответствующему направлению научной деятельности, через специальную информационную систему.
Агентство рассматривает сформированные на основании поступивших заявок заказы на соответствие установленным требованиям в течение 10 рабочих дней.
По результатам рассмотрения одобренные заявки направляются в Закупочную комиссию через специальную информационную систему.
Если нужно, могу также сделать краткую версию для Telegram-поста с понятным заголовком и ключевыми пунктами.