Ҳукумат қарори (73-сон, 20.02.2026 й.) билан нодавлат суд-экспертиза соҳасини тартибга солувчи айрим норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тасдиқланди.
Қарор билан қуйидаги тартиблар белгиланди:
► Нодавлат суд-экспертиза ташкилотлари фаолиятини ташкил этиш;
► Нодавлат суд-экспертиза ташкилотларини давлат рўйхатидан ўтказиш бўйича давлат хизматини кўрсатиш;
► Нодавлат суд эксперти бўлиш истагини билдирган шахсларни қайта тайёрлаш, нодавлат суд экспертларининг малакаси ва ҳуқуқий билимини ошириш ҳамда уларни қўшимча экспертиза турлари бўйича қайта тайёрлаш;
► Нодавлат суд экспертларини Суд эксперти сифатида касбий лаёқатни тасдиқловчи сертификат олган шахсларнинг ягона реестрига киритиш бўйича давлат хизматини кўрсатиш;
► Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳузуридаги Эксперт-малака комиссияси фаолиятини ташкил этиш.
Мазкур қарор билан нодавлат суд-экспертиза ташкилотлари, эндиликда, нотижорат ташкилот сифатида фаолият кўрсатиши ҳамда якка тартибда суд-экспертлик бюроси шаклида ҳам ташкил этилиши белгиланди.
Муқаддам, нодавлат суд-экспертиза ташкилотини ташкил этиш учун суд эксперти сертификатига эга камида 3 нафар суд эксперти бўлиши лозим эди.
Шунингдек, мазкур ҳужжат билан ушбу соҳада илк бор нодавлат суд-экспертиза ташкилотларини давлат рўйхатидан ўтказиш ҳамда суд эксперти сифатида касбий лаёқатни тасдиқловчи сертификат олган шахсларнинг ягона реестрига киритиш бўйича давлат хизматлари кўрсатиш йўлга қўйилди.
Унга кўра, нодавлат суд-экспертиза ташкилотлари Давлат хизматлари марказлари томонидан Тадбиркорлик субъектларини давлат рўйхатидан ўтказиш ва ҳисобга қўйишнинг автоматлаштирилган тизими орқали давлат рўйхатидан (қайта рўйхатдан) ўтказилади.
Бундан ташқари, Ҳукумат қарори билан суд экспертларини қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш тизимининг бевосита амалиёт билан уйғунлигини таъминлаш белгиланди.
Унга кўра, ўқув режаси ва ўқув амалиёт дастурлари ишлаб чиқилиб, таълим жараёнининг 40 фоизи назарий, 60 фоизи амалий қисмга ажратилади ҳамда тингловчиларга таълим жараёнининг назарий қисми тегишли давлат таълим муассасасида, амалий қисми тегишли давлат суд-экспертиза муассасасида ташкил этилади.
Шу билан бирга, ушбу ҳужжатга асосан нодавлат суд экспертларининг касбий ва амалий тайёргарлик даражасини аниқлаш ҳамда уларнинг ноқонуний ҳаракатлари билан боғлиқ ҳолатларнинг адолатли ва холис кўриб чиқилишини таъминлаш мақсадида Адлия вазирлиги ҳузурида Эксперт-малака комиссияси фаолиятини йўлга қўйиш тартиби белгиланди.

• 3061 количество просмотров
Постановлением Правительства (№73 от 20.02.2026 г.) утверждены отдельные нормативно-правовые акты, регулирующие сферу негосударственной судебной экспертизы.
✅ Постановлением установлены следующие порядки:
► организация деятельности негосударственных судебно-экспертных организаций;
► оказание государственной услуги по государственной регистрации негосударственных судебно-экспертных организаций;
► переподготовка лиц, изъявивших желание стать негосударственными судебными экспертами, повышение квалификации и правовых знаний негосударственных судебных экспертов, а также их переподготовка по дополнительным видам экспертиз;
► оказание государственной услуги по внесению негосударственных судебных экспертов в Единый реестр лиц, получивших сертификат, подтверждающий профессиональную пригодность судебного эксперта;
► организация деятельности Экспертно-квалификационной комиссии при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
Согласно постановлению, негосударственные судебно-экспертные организации теперь могут осуществлять деятельность в форме некоммерческой организации, а также создаваться в виде индивидуального судебно-экспертного бюро.
Ранее для создания негосударственной судебно-экспертной организации требовалось наличие не менее трёх судебных экспертов, имеющих соответствующий сертификат.
Кроме того, данным документом впервые в данной сфере внедрено оказание государственных услуг по государственной регистрации негосударственных судебно-экспертных организаций, а также по внесению в Единый реестр лиц, получивших сертификат профессиональной пригодности судебного эксперта.
Согласно установленному порядку, негосударственные судебно-экспертные организации регистрируются (перерегистрируются) Центрами государственных услуг через автоматизированную систему государственной регистрации и постановки на учёт субъектов предпринимательства.
Также постановлением определено обеспечение прямой связи системы переподготовки и повышения квалификации судебных экспертов с практической деятельностью.
В частности, разрабатываются учебные планы и программы практики, при этом 40% учебного процесса отводится теории, 60% — практике. Теоретическая часть обучения организуется в соответствующем государственном образовательном учреждении, практическая часть — в соответствующем государственном судебно-экспертном учреждении.
Кроме того, в целях определения уровня профессиональной и практической подготовки негосударственных судебных экспертов, а также обеспечения справедливого и объективного рассмотрения случаев, связанных с их незаконными действиями, установлен порядок организации деятельности Экспертно-квалификационной комиссии при Министерстве юстиции.