“Давлат иштирокидаги корхоналар ва тижорат банклари фаолиятининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–74-сон, 25.02.2026 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, қуйидагилар ушбу қарорнинг асосий мақсадлари этиб белгиланди, жумладан:
♦ давлат иштирокидаги корхоналар ва тижорат банкларида (жамиятлар) корпоратив бошқарув маданиятини ривожлантириш, унинг замонавий усулларини қўллаш, жамиятлар кузатув кенгаши таркибидаги мустақил аъзолар улушини 50 фоизга етказиш;
♦ 2026 йил якунига қадар “Ўзбекистон Республикаси миллий инвестиция жамғармаси” АЖ (Жамғарма) устав капиталидаги 30 фоизгача акциялар пакетининг халқаро ва маҳаллий фонд бозорларида бирламчи оммавий таклифини (IPO) ўтказиш.
Жамғарманинг улуши бор бўлган жамиятлар бўйича:
► ҳисобланадиган дивидендларни жамиятлар ихтиёрида қолдиришни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни қабул қилиш тақиқланади;
► иқтисодиётдаги ўрни ва улуши, молиявий натижалари, бизнес-режа кўрсаткичлари бажарилиши ва бошқа муҳим ахборотларни ўз ичига олувчи маълумотлар Жамғарма билан келишилгандан сўнг Давлат активларини бошқариш агентлигига тақдим этилади.

• 1162 количество просмотров
Принято постановление Президента «О мерах по повышению эффективности деятельности предприятий с государственным участием и коммерческих банков» (№ ПП–74 от 25.02.2026 г.).
♦ развитие культуры корпоративного управления в предприятиях с государственным участием и коммерческих банках (обществах), внедрение современных методов управления, а также доведение доли независимых членов в составе наблюдательных советов обществ до 50 процентов;
♦ проведение до конца 2026 года первичного публичного размещения (IPO) до 30 процентов пакета акций в уставном капитале АО «Национальный инвестиционный фонд Республики Узбекистан» (Фонд) на международных и местных фондовых рынках.
По обществам, в которых Фонд имеет долю участия:
► запрещается принятие нормативно-правовых актов, предусматривающих оставление начисляемых дивидендов в распоряжении самих обществ;
► информация, включающая данные о роли и доле в экономике, финансовых результатах, выполнении показателей бизнес-планов и другие важные сведения, после согласования с Фондом представляется в Агентство по управлению государственными активами.