Ҳукумат қарори (114-сон, 25.03.2026 й.) билан “Автомобилда юк ва йўловчиларни халқаро ташишга рухсатномаларни айирбошлаш, бериш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Ушбу Низом автомобилда юк ва йўловчиларни халқаро ташишга рухсатномаларни айирбошлаш, бериш ва улардан фойдаланиш тартибини белгилайди.
Мазкур Низомнинг амал қилиши миллий ва хорижий ташувчиларга татбиқ этилади.
Низомга кўра, Ўзбекистон рухсатномаларида автомобилда юк ва йўловчиларни халқаро ташиш турлари ва улардан фойдаланиш шартлари кўрсатилади.
Ўзбекистон ва хорижий рухсатномалар қуйидаги асосий турларга бўлинади:
▫️ икки томонлама/транзит юк ташиш учун;
▫️ учинчи давлатга/дан юк ташиш учун;
▫️ универсал (икки томонлама, транзит ва учинчи давлатга/дан юк ташиш);
▫️ икки томонлама юк ташиш учун;
▫️ транзит юк ташиш учун;
▫️ икки томонлама қатновларда йўловчиларни номунтазам ташиш учун;
▫️ транзит қатновларда йўловчиларни номунтазам ташиш учун.
Автомобилда йўловчиларни халқаро мунтазам ташишлар Ўзбекистон Республикаси ва хорижий давлатнинг ваколатли органлари ўртасидаги келишув бўйича ташкил этилади.

• 1047 количество просмотров
Постановлением Правительства №114 от 25.03.2026 утверждено Положение «О порядке обмена, выдачи и использования разрешений на международные перевозки грузов и пассажиров автомобильным транспортом».
Данное Положение определяет порядок обмена, выдачи и использования разрешений на международные перевозки грузов и пассажиров автомобильным транспортом.
Действие этого Положения распространяется на национальных и иностранных перевозчиков.
Согласно Положению, в разрешениях Узбекистана указываются виды международных автомобильных перевозок грузов и пассажиров, а также условия их использования.
Разрешения Узбекистана и иностранные разрешения подразделяются на следующие основные виды:
▫️ для двусторонних/транзитных грузоперевозок;
▫️ для перевозки грузов в/из третьих государств;
▫️ универсальные (для двусторонних, транзитных перевозок и перевозок в/из третьих государств);
▫️ для двусторонних грузоперевозок;
▫️ для транзитных грузоперевозок;
▫️ для нерегулярных пассажирских перевозок в двустороннем сообщении;
▫️ для нерегулярных пассажирских перевозок в транзитном сообщении.
Международные регулярные пассажирские перевозки автомобильным транспортом организуются на основании соглашения между уполномоченными органами Республики Узбекистан и иностранного государства.