Қонун (ЎРҚ–1124-сон, 25.03.2026 й.) билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Киритилган қўшимчаларга кўра, айрим фаолият турлари билан шуғулланувчи юридик шахсларга атроф-муҳитни ифлослантирувчи манбаларнинг мониторингини юритиш бўйича қўшимча мажбуриятлар юклатилди.
Бунда атроф-муҳит давлат мониторинги тизимининг ягона геоахборот маълумотлар базасига маълумотларни киритмаганлик, тўлиқ киритмаганлик ёки нотўғри маълумот киритганлик учун:
➖ атроф-муҳитга таъсир кўрсатишнинг I ва II тоифаларига мансуб фаолият турлари билан шуғулланувчи юридик шахсларга БҲМнинг 100 бараваридан 300 бараваригача жарима қўлланилиши кўрсатилди.
✅ Шунингдек, қонунга хилоф равишда ўрмон фонди ерларини бериш, улардан фойдаланиш, шундай қилмишлар учун маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, –
➖ БҲМнинг 300 бараваридан 400 бараваригача жарима ёки 2 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланиши белгиланди.
Қуйидагилар учун маъмурий жавобгарлик белгиланди:
♦ махсус автоматлаштирилган фото- ва видео қайд этиш дастурий-техник воситалари орқали қайд этилган экологик ҳуқуқбузарликлар учун;
♦ чиқиндилар тўплаш майдончаларидан ва уларнинг қўриқланмайдиган иншоотларидан чиқиндиларни қонунга хилоф равишда тўплаганлик ва олиб чиқиб кетганлик учун.

• 1159 количество просмотров
Согласно внесённым дополнениям, на юридические лица, осуществляющие отдельные виды деятельности, возложены дополнительные обязанности по ведению мониторинга источников загрязнения окружающей среды.
В частности, за невнесение, неполное внесение или внесение недостоверных данных в единую геоинформационную базу данных системы государственного мониторинга окружающей среды:
➖ для юридических лиц, осуществляющих виды деятельности, относящиеся к I и II категориям воздействия на окружающую среду, предусмотрен штраф в размере от 100 до 300 БРВ.
✅ Также установлено, что незаконное предоставление земель лесного фонда, пользование ими, если такое деяние совершено после применения административного взыскания за аналогичное нарушение, —
➖ наказывается штрафом от 300 до 400 БРВ, либо ограничением свободы на срок от 2 до 3 лет, либо лишением свободы на срок до 3 лет.
Установлена административная ответственность за:
♦ экологические правонарушения, зафиксированные специальными автоматизированными программно-техническими средствами фото- и видеофиксации;