Ҳукумат қарори (210-сон, 28.04.2026 й.) билан “Бухгалтерларни халқаро сертификатлаш доирасида имтиҳонларни топшириш харажатларини қоплаш тартиби тўғрисида”ги вақтинчалик низом тасдиқланди.
Мазкур Низом бухгалтерларни халқаро сертификатлаш доирасида Ўзбекистон фуқаролари ва Ўзбекистонда доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахслар учун имтиҳонларни топшириш харажатларини қоплаш тартибини белгилайди.
Имтиҳонни муваффақиятли топширган фуқароларнинг имтиҳон топшириш жараёнидаги қуйидаги харажатлари қоплаб берилади:
➖ дастлабки рўйхатдан ўтиш харажатлари;
➖ имтиҳон топшириш учун рўйхатдан ўтиш харажатлари.
Талабгорларнинг дастлабки рўйхатдан ўтиши ва имтиҳон топшириши 2026 йил 1 майдан 2028 йил 31 декабргача бўлган даврда амалга оширилган тақдирда, харажатлар қоплаб берилади.
Талабгор давлат хизматлари марказлари ҳамда ЯИДХП ёки subsidiya.mf.uz портали орқали қуйидаги ҳужжатларни тақдим этади:
▫️ ариза;
▫️ биометрик паспорт нусхаси ёки идентификацияловчи ID-картаси маълумотлари;
▫️ имтиҳон топшириш харажатларини тасдиқловчи ҳужжатлар нусхаси;
▫️ имтиҳонни муваффақиятли топширганлиги тўғрисидаги ҳужжат нусхаси;
▫️ хизмат кўрсатувчи банк ва банк картаси реквизитлари.
Иқтисодиёт ва молия вазирлиги ариза тушган кундан бошлаб 7 иш куни мобайнида имтиҳон топшириш харажатларининг қоплаб берилиши ёки қоплаб берилишини рад этиш тўғрисида қарор қабул қилади.

• 563 количество просмотров
Постановлением Правительства (№210 от 28.04.2026 г.) утверждено временное положение «О порядке возмещения расходов на сдачу экзаменов в рамках международной сертификации бухгалтеров».
Данное Положение определяет порядок возмещения расходов на сдачу экзаменов в рамках международной сертификации для граждан Узбекистана, а также лиц без гражданства, постоянно проживающих в Узбекистане.
Гражданам, успешно сдавшим экзамен, возмещаются следующие расходы, понесённые в процессе сдачи экзамена:
➖ расходы на первоначальную регистрацию;
➖ расходы на регистрацию для сдачи экзамена.
Расходы подлежат возмещению, если первоначальная регистрация и сдача экзамена были осуществлены в период с 1 мая 2026 года по 31 декабря 2028 года.
Заявитель подаёт следующие документы через центры государственных услуг, ЕПИГУ или портал subsidiya.mf.uz:
▫️ заявление;
▫️ копия биометрического паспорта или данные идентификационной ID-карты;
▫️ копии документов, подтверждающих расходы на сдачу экзамена;
▫️ копия документа, подтверждающего успешную сдачу экзамена;
▫️ реквизиты обслуживающего банка и банковской карты.
Министерство экономики и финансов в течение 7 рабочих дней со дня поступления заявления принимает решение о возмещении расходов на сдачу экзамена либо об отказе в их возмещении.