Ҳукумат қарори (206-сон, 28.04.2026 й.) билан “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштирувчиларнинг сувни тежайдиган суғориш технологияларини жорий этиш бўйича харажатларининг бир қисмини қоплаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Низомга кўра, субсидия Давлат бюджетидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ва технология туридан қатъи назар, ҳар бир контурга жорий қилинган технология учун фақат 1 маротаба ажратилади.
Талабгор субсидияни олиш учун ўзига тегишли экин ер майдонларини контурлар ҳамда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари турлари кесимида белгиланган тартибда Агропорталга киритган бўлиши лозим.
Талабгор субсидия ажратилиши учун Агропортал орқали электрон шаклда ариза билан мурожаат қилади.
Аризага қуйидагилар илова қилади:
▫️ сувни тежайдиган суғориш технологиясини қуриш бўйича “Tomchi-reestr” га киритилган қурувчи-пудрат ташкилоти билан тузилган шартнома нусхаси;
▫️ лойиҳа ҳужжати ва қурилиш ишлари якунлангани тўғрисидаги далолатнома нусхаси;
▫️ иш бажарилган контурларнинг маълумотлари (ҳудуди ва локацияси аниқ кўрсатилади).
Сувни тежайдиган суғориш технологияларини ўз маблағи ҳисобидан жорий қилган талабгорга белгиланган ҳисоб-китобларга асосан субсидиянинг 50 фоизи олдиндан тўлаб берилади.

• 1021 количество просмотров
Постановлением Правительства (№206 от 28.04.2026 г.) утверждено положение «О порядке возмещения части расходов сельскохозяйственных производителей на внедрение водосберегающих технологий орошения».
Согласно положению, субсидия выделяется из Государственного бюджета независимо от вида сельскохозяйственной продукции и технологии — только один раз за каждую внедрённую технологию на один контур.
Для получения субсидии заявитель должен внести принадлежащие ему посевные земельные участки в Агропортал в разрезе контуров и видов сельскохозяйственной продукции в установленном порядке.
Заявитель подаёт электронное заявление через Агропортал.
▫️ копия договора с подрядной организацией, включённой в реестр «Tomchi-reestr», на строительство системы водосберегающего орошения;
▫️ копия проектной документации и акта о завершении строительных работ;
▫️ сведения о контурах, на которых выполнены работы (с точным указанием территории и локации).
Заявителю, внедрившему водосберегающие технологии орошения за счёт собственных средств, на основании установленных расчётов выплачивается аванс в размере 50% от суммы субсидии.