Адлия вазирлиги Рақобат соҳасидаги ваколатли давлат органининг тадбиркорлик субъектларида текширувлар ўтказиш борасидаги фаолиятида «Хавфни таҳлил этиш» электрон тизимини жорий этиш тўғрисидаги низомни (рўйхат рақами 3861, 26.05.2026 й.) давлат рўйхатидан ўтказди.
♦ тадбиркорлик субъектлари фаолиятида қонунчилик бузилиши хавфини автоматлаштирилган тарзда баҳолаш механизми жорий этилади;
♦ хавф даражасини аниқлашда давлат органлари ахборот тизимлари, статистик маълумотлар, мурожаатлар, ОАВ ва бошқа қонуний манбалардан олинган маълумотлардан фойдаланилади;
♦ хавф таҳлили жараёнида тадбиркорлик субъектларидан қўшимча ҳужжат ва маълумотлар талаб қилишга йўл қўйилмайди;
♦ хавф даражасини баҳолаш истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, рақобат, реклама, давлат харидлари ва товар-хом ашё биржалари фаолияти, дори-дармон воситалари ва тиббиёт буюмларининг улгуржи ва чакана савдоси соҳалари бўйича алоҳида мезонлар асосида амалга оширилади;
♦ ҳуқуқбузарлик хавфи даражаси юқори, ўрта ва паст тоифаларга ажратилади;
юқори ва ўрта хавф тоифасига кирувчи субъектларда профилактика тадбирлари ҳамда текширувлар қонунчилик асосида ташкил этилади;
паст хавф тоифасига кирувчи тадбиркорлик субъектларида текширувлар ўтказилмайди;
электрон тизимда аниқланган хавф даражаси тадбиркорлик субъектига нисбатан тўғридан-тўғри таъсир чоралари қўллаш учун асос ҳисобланмайди.

• 529 количество просмотров
Министерством юстиции зарегистрировано Положение о внедрении электронной системы «Анализ рисков» в деятельности уполномоченного государственного органа в сфере конкуренции при проведении проверок субъектов предпринимательства (рег. № 3861 от 26.05.2026).
Согласно Положению:
♦ внедряется механизм автоматизированной оценки риска нарушения законодательства в деятельности субъектов предпринимательства;
♦ при определении уровня риска будут использоваться данные государственных информационных систем, статистические сведения, обращения граждан и организаций, материалы СМИ, а также информация из иных законных источников;
♦ в процессе анализа рисков не допускается истребование у субъектов предпринимательства дополнительных документов и сведений;
♦ оценка уровня риска будет осуществляться по отдельным критериям в сферах:
• защиты прав потребителей;
• конкуренции;
• рекламы;
• государственных закупок;
• деятельности товарно-сырьевых бирж;
• оптовой и розничной торговли лекарственными средствами и медицинскими изделиями;
♦ уровень риска совершения правонарушений подразделяется на высокий, средний и низкий;
♦ в отношении субъектов предпринимательства, отнесённых к категориям высокого и среднего риска, профилактические мероприятия и проверки будут проводиться в соответствии с законодательством;
♦ в отношении субъектов предпринимательства, отнесённых к категории низкого риска, проверки проводиться не будут;
♦ уровень риска, определённый электронной системой, не является самостоятельным основанием для применения мер воздействия в отношении субъекта предпринимательства.