Ҳукумат қарори (337-сон, 26.06.2026 й.) билан “Ўзбекистон Республикасида прекурсорларнинг муомаласи билан боғлиқ фаолиятни тартибга солиш ва узлуксиз назоратни таъминлаш тўғрисида”ги ягона низом тасдиқланди.
Низом прекурсорларни олиш, жўнатиш, ҳисобга олиш, бериш, ташиш, сақлаш, сотиш, тақсимлаш, йўқ қилиш, Ўзбекистонга олиб кириш ҳамда олиб чиқиш тартибини белгилайди.
Низомга кўра, прекурсорларни сотиб олишда харидорнинг ҳуқуқий асослари, шу жумладан, лицензиялар, рўйхатдан ўтказиш ҳужжатлари ва моддадан мақсадли фойдаланишни тасдиқловчи ҳужжатлар текширилади.
Прекурсорлар ички ишлар органлари билан келишилган ҳолда, ҳарбийлаштирилган қўриқлаш бўлинмалари ёки бошқа қўриқлаш хизматлари томонидан ташилади.
Прекурсорлар Ўзбекистон ҳудудига Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази томонидан бериладиган сертификат асосида олиб кирилади ва ундан олиб чиқилади.
Сертификатдан фақат 1 маротаба фойдаланилади ва унинг муддати 1 йил давомида амал қилади.
Прекурсорлардан фойдаланувчилар кимёвий моддаларни ишлаб чиқарувчи ва етказиб берувчилардан “Хавфсизлик паспорти”ни талаб қилишлари лозим.

• 461 количество просмотров
Постановлением Кабинета Министров (№ 337 от 26.06.2026 г.) утверждено Единое положение «О регулировании деятельности, связанной с оборотом прекурсоров, и обеспечении непрерывного контроля за ними в Республике Узбекистан».
Положение определяет порядок приобретения, отправки, учета, отпуска, перевозки, хранения, реализации, распределения, уничтожения, ввоза на территорию Республики Узбекистан и вывоза с ее территории прекурсоров.
Согласно Положению, при приобретении прекурсоров проверяются законные основания покупателя, включая наличие лицензий, регистрационных документов, а также документов, подтверждающих целевое использование вещества.
Перевозка прекурсоров осуществляется военизированными подразделениями охраны либо другими охранными службами по согласованию с органами внутренних дел.
Ввоз и вывоз прекурсоров на территорию (с территории) Республики Узбекистан осуществляются на основании сертификата, выдаваемого Центром безопасности фармацевтической продукции.
Сертификат используется только один раз, при этом срок его действия составляет 1 год.
Пользователи прекурсоров обязаны требовать у производителей и поставщиков химических веществ паспорт безопасности.
⛔️ Прекурсоры подлежат уничтожению в следующих случаях:
♦ истечение срока годности;
♦ воздействие химических или физических факторов, исключающее возможность их дальнейшего использования;