Паспорт ёки ID-картани йўқотиш ва яроқсиз ҳолга келтириш учун қўлланиладиган жарима ўрнига давлат божини оширилган миқдорда ундириш таклиф этилмоқда.
Президент қарорига кўра, Ўзбекистонда паспорт ёки ID-картани йўқотганлик учун маъмурий жавобгарликни бекор қилиш таклиф этилмоқда.
Ҳужжатга мувофиқ, қуйидаги ҳолатларда янги ҳужжат маъмурий жавобгарликка тортмасдан расмийлаштирилиши режалаштирилган:
• Ўзбекистон фуқароси паспорт, ID-карта ёки хорижга чиқиш учун биометрик паспортни йўқотган ёки яроқсиз ҳолга келтирган бўлса;
• Ўзбекистонда доимий яшовчи фуқаролиги бўлмаган шахс ID-карта (яшаш гувоҳномаси) ёки йўл ҳужжатини йўқотган ёки яроқсиз ҳолга келтирган бўлса;
• Ўзбекистонда доимий яшовчи хорижий фуқаро ID-карта (яшаш гувоҳномаси)ни йўқотган ёки яроқсиз ҳолга келтирган бўлса.
Бундай ҳолатларда янги ҳужжат маъмурий жазо қўлланилмаган ҳолда, аммо давлат божи оширилган миқдорда тўланганидан сўнг берилиши таклиф этилмоқда.
Ички ишлар вазирлиги ҳамда Адлия вазирлигига жорий йилнинг октябрь ойига қадар мазкур масала юзасидан тегишли таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритиш топширилди.
Эслатиб ўтамиз, амалдаги тартибга кўра, паспорт ёки ID-картани йўқотганлик учун 1 БҲМ миқдорида жарима белгиланган.

• 210 количество просмотров
Вместо штрафа за порчу и утерю документов предлагается взимать государственную пошлину в повышенном размере.
В Узбекистане предлагают отменить административную ответственность за утерю паспорта или ID-карты, следует из постановления президента.
Согласно документу, предлагается оформлять новый документ без привлечения к административной ответственности в случаях, когда:
— гражданин РУз утратил либо привёл в негодность паспорт, ID-карту или биометрический паспорт для выезда за границу;
— лицо без гражданства, постоянно проживающее в РУз, утратило либо привело в негодность ID-карту (вид на жительство) или проездной документ;
— иностранный гражданин, постоянно проживающий в РУз, утратил либо привёл в негодность ID-карту (вид на жительство).
В таких случаях предлагается выдавать новый документ без применения мер административной ответственности при условии уплаты государственной пошлины в увеличенном размере.
МВД и Министерству юстиции поручено до октября текущего года внести в Кабинет министров соответствующие предложения.