• 29252 марта ўқилди
Ўзбекистон Республикасида соғлиқни сақлашнинг давлат, хусусий ва бошқа тизимлари йиғиндисидан иборат ягона соғлиқни сақлаш тизими амал қилади.
Давлат соғлиқни сақлаш тизимининг даволаш-профилактика муассасалари аҳолига давлат томонидан кафолатланган бепул тиббий ёрдам кўрсатади.
Давлат тиббий-санитария хизматларининг кафолатланган ҳажми доирасида қуйидагиларни ўз ичига олувчи бепул тиббий хизмат кўрсатилишини таъминлайди:
• шошилинч, кечиктириб бўлмайдиган тиббий ёрдам кўрсатиш;
• соғлиқни сақлашнинг бирламчи бўғинида ва қатор давлат даволаш-профилактика муассасаларида, аввало, қишлоқ жойларда тиббий хизмат кўрсатиш;
• қатор юқумли касалликларга қарши аҳолини иммунлаштириш ва вакцинациялаш;
• ижтимоий аҳамиятга эга бўлган ва атрофдагилар учун хавф туғдирадиган касалликлар (сил, онкологик, руҳий, наркологик, эндокринологик касалликларга чалинган беморлар ва касб касалликларига чалинган шахслар) бўйича ихтисослаштирилган тиббий ёрдам;
• болаларни текширувдан ўтказиш ва даволаш (пулли шифохоналардан ташқари);
• 15-17 ёшли ўсмирлар ва чақирув комиссиялари йўналишлари бўйича чақирув ёшидаги (18-27 ёшли) шахсларни текширувдан ўтказиш ва даволаш;
• туғруқ вақтида ёрдам берадиган хизматларни кўрсатиш (пулли муассасалардан ташқари);
• имтиёзли тоифага мансуб беморлар (ногиронлиги бўлган шахслар, уруш фахрийлари, тўлиқ етимлар)ни давлат даволаш-профилактика муассасаларида даволаш.
Барча республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари томонидан давлат бюджети маблағлари ҳисобига тиббий ёрдам кўрсатиладиган имтиёзли тоифадаги шахслар рўйхати.
Қоида тариқасида, поликлиника ва қишлоқ врачлик пункти соат 8-00 дан 20-00 гача ишлайди, аммо ўзига керакли шифокорни топиш учун бемор унинг қабул кунларини билиб олиши лозим.

• 29258 количество просмотров
В Республике Узбекистан действует единая система здравоохранения, которая представляет собой совокупность государственной, частной и других систем здравоохранения.
Лечебно-профилактические учреждения государственной системы здравоохранения оказывают гарантированную государством медицинскую помощь населению бесплатно.
Государство обеспечивает предоставление бесплатного медицинского обслуживания, включающего:
• оказание экстренной, неотложной медицинской помощи;
• оказание медицинских услуг в первичном звене здравоохранения и ряде государственных лечебно-профилактических учреждений, прежде всего в сельской местности;
• иммунизацию и вакцинацию населения против ряда инфекционных заболеваний;
• специализированную медицинскую помощь по социально значимым заболеваниям и заболеваниям, представляющим опасность для окружающих (туберкулез, онкологические, психиатрические, наркологические, эндокринологические больные и лица с профессиональными заболеваниями);
• обследование и лечение детей (кроме платных больниц);
• обследование и лечение подростков 15 - 17 лет и лиц призывного возраста (18 - 27 лет) по направлениям призывных комиссий;
• оказание родовспомогательных услуг (кроме платных учреждений);
• лечение льготных категорий пациентов (лиц с инвалидностью, ветеранов войны, круглых сирот) в государственных лечебно-профилактических учреждениях и др.
Перечень льготной категории лиц, медицинская помощь которым оказывается всеми республиканскими специализированными научно-практическими медицинскими центрами за счет средств государственного бюджета.
Как правило, поликлиника и сельский врачебный пункт работают с 8:00 до 20:00 часов. Чтобы попасть к нужному врачу, пациенту рекомендуется предварительно узнать часы его приема.