• 37317 марта ўқилди
Оилавий поликлиника ва қишлоқ врачлик пунктларида қабулни, қоида тариқасида, оилавий шифокор амалга оширади. У беморни тор доирадаги шифокорга (лор, окулист, стоматолог, кардиолог, жарроҳ, невропатолог, гастроэнтеролог, гинеколог, педиатр ва бошқа) юбориши мумкин.
Умумий амалиёт шифокори қуйидаги ҳуқуқларга эга:
• касбий малакаласини ошириш ва белгиланган тартибда малака тоифасини олиш учун аттестациядан ўтиш;
• амалдаги меъёрий ҳужжатларга мувофиқ амбулатория ёки оиладаги беморни парвариш қилиш учун меҳнатга лаёқатсизлик варақасини беради;
• уйида вафот этганлиги тиббий маълумотнома бериш;
• оилавий поликлиника раҳбариятига ва соғлиқни сақлашнинг юқори турувчи бошқарув органларига аҳолига бириктирилган тиббий-ижтимоий ёрдамни яхшилаш бўйича таклифлар киритиш;
• йиғилишларда, илмий ва амалий конференцияларда иштирок этиш, умумий амалиёт шифокорининг мақсад ва вазифаларига мос келадиган турли хил жамоат ва профессионал ташкилотларга аъзо бўлиш;
• бошқа мутахассислар томонидан ўтказиладиган тадбирларда иштирок этиш ва бошқалар.
Ҳамширалар ва фельдшерлар шифокорга беморни даволаш бўйича ёрдам кўрсатадилар. Улар асосан беморнинг артериал қон босими, унинг бўйи ва вазнини ўлчайдилар, инъекция қиладилар, физиотерапияни ўтказадилар.

• 37338 количество просмотров
В семейной поликлинике и сельском врачебном пункте, как правило, прием осуществляет семейный врач, который может направить пациента к врачу узкого профиля (к примеру, лор, окулист, стоматолог, кардиолог, хирург, невролог, гастроэнтеролог, гинеколог, педиатр и др.).
Врач общей практики имеет право:
• повышать свою профессиональную квалификацию и проходить аттестацию на присвоение квалификационной категории в установленном порядке;
• выдавать листки нетрудоспособности амбулаторным больным или по уходу за больным в семье в соответствии с действующими нормативными документами;
• выдавать врачебное свидетельство о смерти на дому;
• вносить предложения руководству семейной поликлиники и в вышестоящие органы управления здравоохранения по вопросам улучшения медико-социальной помощи прикрепленному населению;
• принимать участие в совещаниях, научно-практических конференциях, состоять членом различных общественных и профессиональных организаций, чья деятельность соответствует целям и задачам врача общей практики;
• участвовать в мероприятиях, проводимых другими специалистами и другое.
Медсестры и фельдшеры оказывают помощь врачу по лечению пациента (к примеру, измеряют артериальное давление крови у пациента, его рост и вес, делают инъекцию, проводят физиотерапию и др.).